Skip to content

Odnawiamy parki w Polsce

Polska znana jest z pięknych i starannie zadbanych parków, które pełnią centralną rolę w lokalnych społecznościach. Ale od czasu pandemii, zwłaszcza w centrum miast parki stały się mniej atrakcyjne.

Dlatego tak ważne jest, by te centra rekreacji odnowić i ponownie je uporządkować. Wiele samorządów lokalnych oraz organizacji nieprofit rozpoczyna różne inicjatywy mające na celu odnowienie naszych parków. Ich celem jest przywrócenie chodnikom ich uroku i stworzenie zachęty do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Samorządy terytorialne sfinansowały inicjatywy w celu sobie zaadaptować i wykorzystać swoje leśne tereny na nowo. W ramach tych projektów tworzone są trasy rowerowe, ścieżki piesze oraz miejsca spotkań dla wszystkich grup wiekowych, co pozwala mieszkańcom na lepsze poznawanie krajobrazu odmiennych regionów Polski.

Ważnym elementem są również akcje mające na celu utrzymanie tych obszarów w czystości. Zwiększono propagowanie eko-patriotyzmu poprzez masowe akcje opisywania ziemi młotkiem lub sadzenia drzew we wspólnotach.

Odnawianie parków jest strategicznym krokiem w kierunku poprawy jakości życia obywateli. Wiemy, że parki są bardzo ważne dla naszej społeczności, a więc dbajmy o nie razem!

Polska chce uczynić swoje parki przyjemniejszymi miejscami dla zwiedzających. Kilka ostatnich lat widziało gwałtowny wzrost zainteresowania odrestaurowywaniem istniejących w naszym kraju parków oraz stworzeniem nowych terenów zieleni.

Fundusze unijne i instytucje państwowe są ważnymi inicjatorami tego typu projektów. W 2019 roku na odnowienie i rozbudowę krajobrazu parkowego Polska otrzymała dodatkowe ponad 83 miliony euro, co stanowiło największy poziom wsparcia finansowego ze wszystkich beneficjentów Unii Europejskiej.

Dzięki pozyskanym funduszom, niemal 1/3 istniejących parków Nadnarwiańskiego Parku Krajobrazowego została poddana renowacji, a także ubiegłoroczna modernizacja czterech dotychczas obcym Trzebnickich Lasów Kluczborskich. Cesarski Park został odnowiony i całkowicie odbudowany, a Zakopiański Park Narodowy już trwa w fazie renowacji, szczycąc się wspaniałymi drzewostanami i nowymi szlakami spacerowymi.

Zielone mury Warszawy nie są już mitem, albowiem jest tam coraz więcej nowych miejsc do odwiedzenia – gdzie można skosztować różnorodnych potraw, słuchać koncertów na świeżym powietrzu czy podpatrzeć mnożące się wegetariankie bistra. Takie dynamiczne przemiany są widocznema gdzie indziej na terenie naszego kraju – Gdańsk i Kraków majatu swoje plany modernizacji parkowej infrastruktury, tak jak Wrocław, Poznań czy Łódź.

Podsumowując, Polska naprawdę stara się aby jej parki były przystosowane do typowo subiektywnej lekkomyślności jak i przede wszystkim do ochrony swojego dolnego środowiska i zachwycania zarówno swoich jak i zagranicznych gości. Proces odnawiania parków trwa w najlepsze i obecnie powinniśmy mieć pozytywne plany na budownictwo przyrodnicze oraz dalsze posteresy parkowe.

Polska jest wspaniałą krajem, ale jedną rzeczą, która często budzi powszechny oburzenie, są nasze paroki. Od lat nie możemy zdecydować się na ich goodnawieniu.

Ale ostatnie oświatu zmieniły sytuację: wiele osób w całej Polsce dobrze się stara, by odnowić nasze parki i przywrócić im dawne piękno.

Przywrócenie uroku naszych parków jest naprawdę imponującym osiągnięciem: roślinność czy drzewa są ponownie sadzone i zakorzeniane, place zabaw dla dzieci są przenaszane i naprawiane – ogólnie doprowadzane do świetnego stanu.

Najbardziej imponujące po tym wszystkim jest to, że ludzie naprawdę aktywnie angażują się i poświęcają czas na renowację parków. Dzięki wysiłkom wielu mieszkańców Polski nasze parki odżywają.

Z tego powodu powinniśmy pochwalić ludzi, którzy robią to wszystko dla nas: szeroko rozumiane społecznictwo to jeden z najaktywniejszych elementów tworzących polskie społeczeństwo. Robi ono rewelacyjnie pięknne rzeczy!

Jako naród powinniśmy docenić renowacje parku i dać ten przykład innym: cieszmy się z tego, co mamy i dbajmy o swoje dziedzictwo przyrodnicze. Miejmy też nadziejia, że inni też będą naśladować taki entuzjazm oraz troskliwe postawy wobec otoczenia!